مجموعه فروشگاه های زنجیره ای نجم خاورمیانه

شعبه دوم فروشگاه نجم خاور میانه، سبزه میدان رشت

اوقات شرعی

 

خبرنگاران؛ افسران خط سرخ قلم  و شهادت

«مزار شریف سقوط کرد. هفدهم مرداد ماه ۱۳۷۷، اینجا محل کنسولگری ایران در مزار شریف است، من محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) هستم، گروه طالبان چند ساعت پیش وارد مزار شریف شدند. خبر فوری، فوری .مزار شریف به دست طالبان سقوط کرد، عده ای از افراد طالبان در محوطه کنسولگری دیده می شوند به من بگویید که چه وظیفه ای …»

صارمی پس از بیان این مطلب، به همراه دیپلماتهای جمهوری اسلامی حاضر در کنسولگری با تیرهای ناجوانمردانه گروه طالبان، در زیر زمین کنسولگری با رگبار گلوله بر تن شان به خیل شهدا پیوستند و شربت شهادت را نوشیدند.

 17 مرداد ۱۳۷۷ محمود صارمی خبرنگار ایرنا، آخرین وظیفه حرفه ای خود را انجام داد و خبر سقوط مزار شریف مرکز حکومت ملی افغانستان را از این شهر اطلاع داد و سپس به دست تروریست های طالبان به همراه چند دیپلمات جمهوری اسلامی ایران به درجه رفیع شهادت نایل شدند.

۱۷ مرداد هر سال به مناسبت شهادت صارمی در تقوبم ملی ایران به عنوان روز خبرنگار و یادآور خبرنگاران شهید خبرگزاری جمهوری اسلامی مهدی میرافضلی، سپهدار ساجدی، مسعود مشایخی، حسین ضامن، علی نبی پور انگجی و حسین فرهاد کوهپایی و همچنین جاویدالاثر کاظم اخوان و شهیدان عرصه رسانه ای کشور ثبت شد.

 خبرنگار کیست ؟

خبرنگار هر چند واژه ای آشنا براي بسیاری از مردم است، اما هنوز کمتر کسی از آحاد مردم مرارت ها و دشواري هاي اين شغل پرمخاطره را می شناسند.

خبرنگار و روزنامه نگار با خلق بهترين آثار و واژه ها در تلاش است درد و مشكلات مردم را بازگو كند، اما او در بیان مشکلات خود به جامعه ای که برای او جان می دهد، ناتوان است!!!

خبرنگار براي مردم مي نويسد، اما كسي براي او نمي نويسد. اگر نبود شهادت عزيزاني مثل شهيد محمود صارمی که با من در یک میز سالهای متمادی قلم می زدیم، شايد امروز روزي براي خبرنگار نامگذاري نمي شد و كسي نيز بهانه اي نمي يافت تا از او و دیگر شهیدان قلم بنويسد.

به رغم گستردگی اخبار و دستگاههای مختلف اطلاع رسانی در دنیا، خبرنگار همچنان مغفول است و دیده نمی شود و در غربت و تنهایی خویش به وظیفه مهم اطلاع رسانی مشغول است لیکن هرگز ذره ای از مسوولیت خویش عدول نکرده است. صحت این مدعا اینکه با مراجعه به سایت های خبری مختلف شاهد خلق آثار متعددی توسط خبرنگاران خواهید بود!

خبرنگار چرا از خود نمي نويسد، چون او یاد میگیرد براي مردم بنویسد و مشكل شهروندان را مهمتر از مسايل خود بداند.

خبرنگاران براي اطلاع رساني به موقع اطلاعات و اخبار را از مبادي مختلف كسب مي كنند و آن را در کوتاهترین زمان در اختيار مردم قرار مي دهند. در اين راه مصائب و مشكلات مختلفي را تحمل مي كنند که كمترين اين مصائب دشنام است. ضرب و شتم خبرنگاران در هنگام فعاليت خبري از ديگر دشواري هاي اين شغل است كه برخي موارد كار به بيمارستان هم كشيده مي شود.

خبرنگاران همواره در بحران ها در كنار نيروهاي امدادي به عنوان نخستين افراد حاضر مي شوند. اخبار و اطلاعاتي كه آنان از اين حوادث منتشر مي كنند همواره در توزيع كمك رساني و امدادي نقش بسزايي ايفا مي كنند. آنان در اين راه حتي زخمي و كشته هم مي شوند. مناطق بحران و جنگ ها همواره محل حضور خبرنگاران است.

خبرنگاران زيادي از رسانه هاي ايراني در سالهای دفاع مقدس و ساير تحولات به شهادت رسيدند كه براي نمونه فقط از خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) صارمي، ساجدي، ميرافضلي و..به خيل شهداي رسانه پيوستند.

شهيد محمود صارمي؛ خبرنگار ايراني و مسئول دفتر خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران در مزار شريف بود كه در سال 1377 در جريان كشتار ديپلمات هاي ايراني در کنسولگری ایران در مزار شريف كشته شد و این اتفاق بهانه ای شد تا شوراي فرهنگ عمومي كشور در نخستین سالگرد اين رخداد، 17 مرداد ماه را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاري كرد.

هر چند با نامگذاري اين روز به عنوان روز خبرنگار گراميداشت فعالان اين بخش ساماني به خود گرفت، اما هنوز به نظر مي رسد برخي از متوليان امور به ارزش كار خبرنگاران واقف نيستند. خبرنگاران در طول سال همواره می شنوند و می نویسند، لیکن حتی در روز نامگذاری شده به نام خبرنگار نیز اندک فرصتی برای بیان گفته هایشان به این قشر مسوولیت پذیر داده نمی شود.

خبرنگاران سلاحداران (قلم های تاثیرگذار) بی سلاحی هستند که در مواجه با خطرات کاملا بی حفاظ و آسیب پذیرند و حمایت از آنان نیازی است که جوامع باید بدان بطور جدی توجه ویژه داشته باشند.

جداي از داشتن استعداد و علاقه، انتخاب شغل خبرنگاري بدون عشق قابل تصور نيست و افرادي كه اين حرفه را براي كسب ماديات انتخاب كنند، خيلي زود از ادامه كار منصرف مي شوند. آناني كه اهميت مأموريت و رسالت خبرنگاران در انعكاس درست و سريع پيام را مي دانند، فعاليت اصحاب قلم در رسانه كه بي ادعا به اين فعاليت شبانه روزي اهتمام دارند را ارج مي نهند. در روزگاري كه از آن به عنوان عصر اطلاعات و فناوري نام مي برند، نقش خبرنگار بيش از همه مورد توجه است، زيرا آنان تازه ترين اطلاعات را در اختيار مخاطبان قرار مي دهند.

در دنياي كنوني اين خبرنگاران رسانه ها هستند كه با تيزهوشي ودقت، نقش واسطه بين مردم و مسئولان را ايفا مي كنند. آن ها، از يك طرف درد دل مردم را مي شنوند و به مقامات بالا انتقال مي دهند، و از سوي ديگر، پاسخ هاي مسئولان را به آگاهي مردم مي رسانند. نقد عملكرد خوب يا بد حاكمان در رسانه ها، از ديگر وظايف خبرنگاران است كه به بالندگي نظام و نيز پاسخگو بودن مسئولان ياري مي رساند.

خبرنگاران با ايفاي نقش صحيح خود مي توانند جامعه را به سوي پيشرفت سوق دهند و از مسائل حاشيه اي پرهيز كنند. نقش خبرنگاران در جنگ تحميلي انكار ناپذير است و آنان در طول هشت سال دفاع مقدس با توليد هزاران خبر و گزارش برگ زريني از تاريخ روزنامه نگاري كشور را به نمايش گذاشتند.

آنان با رشادت و فداكاري هاي خود در دفاع مقدس از بين گلوله ها، خمپاره ها و ميدان هاي مين، گزارش و خبر تهيه مي كردند. در آمار بنياد شهيد 244 شهيد، 50 جانباز و 12 آزاده خبرنگار به ثبت رسيده است و اين نشان دهنده حضور فعال اين قشر در عرصه هاي خبري نقاط جنگي و بحراني است. خبرنگار در محل وقوع رويدادها، چشم و گوش رسانه و چشم و گوش مردم است. او بايد به كشف حقيقت ها بپردازد و آن را در كمترين زمان به مخاطبان خود برساند.

پيامبر اکرم (ص) در حديثي فرموده است: «حق را بگو و در راه خدا از ملامت هيچ ملامت گري نهراس». ويژگي حق محوري، حق طلبي و حق گويي، از مهمترين ويژگي هاي يك خبرنگار موفق و خداترس است. در مقابل، سخن چيني، بدگويي و به جان هم انداختن مردمان، از ويژگي هاي نكوهيده اي است كه هر انسان عاقلي از آن ها بيزاري مي جويد.

پس چه نيكوست كه صاحبان بنگاه هاي خبري و نيز خبرنگاران، همواره به دنبال واقعيت باشند و از جنجال آفريني و بد كردن مردم با هم بپرهيزند و رسالت پر ارزش خبری را فدای جناح بندی های سیاسی و طرفداری های پوچ نکنند که این رسالتی است بی همتا.

امروز مردم فهیم باید توجه داشته باشند که تمیز بین خبرنگاران رسالت پذیر و متعهد با مزدوران قلم بدست امری بسیار مهم است.......

17 مرداد ؛ روز خبرنگاران و افسران خط سرخ قلم و شهادت بر صاحبان اندیشه، قلم و اصحاب رسانه و مردم شریف و آزادیخواه ایران اسلامی مبارک

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید