مجموعه فروشگاه های زنجیره ای نجم خاورمیانه

شعبه دوم فروشگاه نجم خاور میانه، سبزه میدان رشت

اوقات شرعی

 

شهر و رمضان الذی انزل فیه القران هدی للناس و بینات من الهدی و الفرقان

ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری رویت ماه رمضان را اعلام کرد که به این ترتیب امروز  شنبه ششم خرداد  آغاز ماه مبارک رمضان است.

بزرگی رمضان: ماه رمضان ماه برکت، ماه رحمت، ماه مغفرت، ماه توبه و ماه انابه و بازگشت به درگاه الهی است. این ماه به عنوان خجسته‌ترین و بهترین ماه در اسلام شناخته می‌شود. از این ماه به عنوان ماه میهمانی خدا و نزول قرآن نیز نامبرده می‌شود. مهمترین پرهیز این ماه روزه داری است. روزه داران از اذان صبح تا اذان مغرب از خوردن و آشامیدن خودداری می‌کنند. برخی اعمال روزه داری در قرآن در آیه‌های ۱۸۳ الی ۱۸۸ سوره بقره بدان اشاره شده است.

تلاوت قرآن

مسلمانان معتقدند که در ماه رمضان سزاواراست قرآن را بخوانند.

روایت اول: در کتاب بحارالانوار از امام جعفرصادق(ع) و ایشان از پیامبر اسلام (ص)روایت کرده که فرموده اند : «ماه رمضان ماه خدای عزوجل می‌باشد و آن ماهی است که خداوند کارهای نیک را در آن دو چندان کند و بدی‌ها را در آن محو سازد، ماه برکت و ماه انابه و بازگشت و ماه توبه و ماه آمرزش و ماه آزادی از آتش دوزخ و کامیاب شدن به بهشت است. در این ماه از هر حرامی خودداری کنید، و تلاوت قرآن را زیاد کنید؛ و حاجات خود را بخواهید و به یاد پروردگارتان سرگرم باشید و ماه رمضان نزد شما نباید همانند ماه‌های دیگر باشد، چرا که برای این ماه در پیشگاه خداوند حرمت و برتری بر دیگر ماه‌ها است و نباید در ماه رمضان روز روزه شما مانند روز غیر روزه شما باشد.

روایت دوم: از امام هشتم شیعیان حضرت علی بن موسی الرضا (ع) نقل است که فرموده اند : «نیکی‌ها در ماه رمضان پذیرفته و بدیها در آن آمرزیده است، کسی که در ماه رمضان آیه‌ای از کتاب خداوند بخواند همانند کسی است که در ماه‌های دیگر قرآن را ختم کرده و کسی که در این ماه در روی برادر ایمانی خود بخندد (و او را خوشحال کند) در روز قیامت او را دیدار نکند جز آنکه در روی او بخندد (و او را خوشحال کند) و به بهشت مژده‌اش دهد و کسی که در این ماه به مؤمنی کمک می‌کند، خدای تعالی در هنگام عبور بر صراط کمکش کند در آن روزی که گام‌ها بلغزد و کسی که خشمش را در این ماه نگهدارد خداوند خشمش را در روز قیامت از او بازدارد؛ و کسی که درمانده اندوهگینی را دستگیری و نجات دهد، خداوند در روز قیامت او را از هراس بزرگ آن روز در امان دارد، و کسی که ستمدیده‌ای را در این ماه یاری کند، خدایش در دنیا بر دشمنانش یاری دهد، و در روز قیامت نیز هنگام حساب و در کنار میزان یاریش کند.

کسی که در ماه رمضان آمرزیده نشود در چه ماهی می‌خواهد آمرزیده شود؟ از خدا بخواهید در این ماه روزه‌تان را بپذیرد، و آخرین سال عمر شما قرار ندهد، و توفیق اطاعت خود را به شما دهد، و از نافرمانیش شما را نگهدارد، که براستی خداوند بهترین کسی است که از او درخواست کنند.

 روایت سوم: شیخ صدوق در کتاب معانی الاخبار و آمالی به سندش از امام جعفر صادق(ع) نقل کرده که فرموده اند : «هر چیزی را بهاری است و بهار قرآن ماه رمضان است.

 روایت چهارم:  از امام جعفر صادق (ع) روایت شده که فرموده اند «به راستی که در کتاب خدا ماه‌ها نزد خدا دوازده ماه است. روزی که خداوند آسمانها و زمین را آفرید، پس نور و روشنی ماه‌ها ماه رمضان است و قلب ماه رمضان شب قدر است و قرآن در شب اول ماه رمضان نازل گشته، پس با قرآن از این ماه استقبال کن .

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید