مجموعه فروشگاه های زنجیره ای نجم خاورمیانه

شعبه دوم فروشگاه نجم خاور میانه، سبزه میدان رشت

اوقات شرعی

 

12 بهمن 57 وزش نسیم هدایت به سوی ایران اسلامی

 

امام خميني پس از سال‌ها مبارزه بی امان، دوري و تبعيد روز 12 بهمن سال 1357 به کشور بازگشت.

ايران اسلامي شاهد بزرگترين و تاريخي‌ترين استقبال بود، حضور ميليوني مردم که صف مستقبلين را از فرودگاه تهران تا بهشت زهرا (س) امتداد داده بودند، حاکي از عشق و علاقه بي‌نظير آنان به رهبر خويش بود. رهبرکبیر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی، به هنگام خروج از پاریس با ارسال پيامي خطاب به مردم فرانسه، ضمن ابراز تشکر از آنان خداحافظي کردند.

ایشان پس از اقامه نماز در کف هواپيما، روي دو پتو با آرامش خوابيدند. اين در حالي بود که همه علاقمندان، دوستداران و نزديکان ايشان، نگران انجام اين پرواز بودند. خطر انهدام هواپيما و يا ربودن آن در آسمان چيزي بود که همه را تا لحظه فرود آن در فرودگاه تهران، نگران کرده بود. با ورود حضرت امام به سالن فرودگاه، فرياد «الله اکبر» سالن فرودگاه را به لرزه در آورد. مستقبلين با خواندن سرود «خميني اي امام»، اشک‌هاي مشتاقان را بر گونه‌هايشان جاري کردند.

حضرت امام در فرودگاه تهران از عواطف طبقات مختلف ملت تشکر کردند و اظهارکردند: عواطف ملت ايران به دوش من بارگراني است که نمي‌توانم جبران کنم. ايشان با اشاره به اينکه طرد شاه از کشور قدم اول پيروزي بود، همگان را به وحدت کلمه و ادامه مبارزه تا قطع کامل ريشه‌هاي فساد ترغيب کردند. ايشان سپس از فرودگاه عازم بهشت زهرا شدند. حضرت امام(ره) در نخستین  سخنراني خود در ميان انبوه مستقبلين مشتاق در بهشت زهرا(س) گفتند: من وقتي چشمم به بعضي از اينها که اولاد خودشان را از دست داده‌اند مي‌افتد، سنگيني‌اي در دوشم پيدا مي‌شود که نمي‌توانم تاب بياورم.

با وجود سرماي زمستان در آن سال، هزاران مشتاق زيارت حضرت امام شب قبل از ورود ایشان در مسير حرکت امام خوابيدند. شهرهاي کشور در شادي ورود امام، غرق نور و گل و فرياد بود. از هنگام هجرت حضرت امام از نجف اشرف به پاريس، تراکم سخنراني‌ها، مصاحبه‌ها و پيام‌هاي ايشان در اين مدت کوتاه يعني (118 روز اقامت در نوفل لوشاتو) ، قابل توجيه و تأمل است. به طوريکه ايشان در برخي از روزها به سؤالات چندين رسانه خبري و تبليغاتي پاسخ داده‌اند. مثلا در تاريخ نوزدهم دي همان سال، ايشان در ده مصاحبه جداگانه شرکت کردند و کثرت مصاحبه‌ها، حکايت از علاقه خبرنگاران و اشتياق امام براي رساندن پيام خود به دنيا بود.

جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ اِنَّ الْباطِلَ کانَ زَهُوقاً

با گسترش قیام مردم و خروج شاه از ایران، شاپور بختیار به عنوان تنها امید رژیم پهلوی، به عنوان نخست وزیر معرفی و باقی مانده بود. این ایام که مصادف با اربعین حضرت امام حسین (ع) و گسترش راهپیمایی ها و اعتراضات مردمی بود، حضرت امام قدس سره طی پیامی، نکات تازه ای را برای هوشیاری مردم یادآور می شوند. همزمان با سایر شهرها، در تهران نیز راهپیمایی ها ادامه می یابد و فریاد الله اکبر جمعیت میلیونی لرزه بر اندام آخرین بقایای طاغوت می اندازد.

انسان های بپا خاسته و از جان گذشته با عزمی پولادین می روند تا سرنوشت مملکت خود را به دست بگیرند و همگی خواستار انحلال حکومت پهلوی و تشکیل حکومت اسلامی هستند و با شعار « استقلال، آزادی ، جمهوری اسلامی» خط مشی آینده را ترسیم می نمایند.

به دنبال گسترش قیام مردمی، امام قدس سره در پیامی عزم خود را مبنی بر بازگشت به ایران اعلام می دارد. بختیار که با حمایت امریکا و به عنوان یک چهره ی ملی قصد مهار انقلاب و خاموش کردن شعله های قیام را دارد، خود را در این امر ناتوان می یابد و می کوشد که با قانونی جلوه دادن دولت خود، قیام مردم را سرکوب نماید. مخالفت خود را با بازگشت امام قدس سره اعلام و دستور بسته شدن فرودگاه های کشور را می دهد.

از امام« قدس سره» سؤال شد: چه وقت تصور می کنید که خواهید توانست به ایران بروید؟ فرمودند: هر وقت که منع برداشته شود و فرودگاه ها باز شود من به ایران خواهم رفت و اگر بنا باشد خون من بریزد، در پیش رفقای خودم و همراه جوان های ایران بریزد. ما هیچ باکی نداریم و سرافرازی اسلام و ایران را می خواهیم. سرانجام این تحصن و دیگر حوادث روزهای بعد، دولت غیر قانونی بختیار را مجبور به گشودن فرودگاه های کرد.

پس از فرار شاه، ملت منتظر بازگشت امام خمینی« قدس سره» بودند. برای مردم آمدن امام قدس سره پیروزی بزرگی بود و برای تشکیل حکومت اسلامی حضور ایشان را الزامی می دانستند. قبلاً دولت بختیار سعی داشت این بازگشت را با تأخیر مواجه کند تا دولت سوسیال دمکرات بختیار فرصت پیدا کند و بر اوضاع مسلط گردد و به همین علت امام« قدس سره» می خواست هر چه زودتر در تهران باشد. کارکنان اعتصابی رادیو تلویزیون اعلام کردند برای ضبط و پخش مستقیم مراسم آماده اند. فرودگاه مهرآباد آماده ی استقبال از پرواز انقلاب بود.

سرانجام روزنامه های عصر 11 بهمن خبر دادند «امام فردا در تهران است». از تمامی شهرهای ایران مردم برای استقبال از امام به تهران آمدند.........

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید