مجموعه فروشگاه های زنجیره ای نجم خاورمیانه

شعبه دوم فروشگاه نجم خاور میانه، سبزه میدان رشت

اوقات شرعی

 

راهپیمایی در اربعین احترام به خون شهیدان کربلاست

 

اَلسَّلام عَلَيْكَ يا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَى الاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِناَّئِكَ عَلَيْكَ مِنّى سَلامُ اللَّهِ (اَبَداً) ما بَقيتُ وَ بَقِىَ اللَّيْلُ وَ النَّهارُ وَ لاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى لِزِيارَتِكُمْ(لزیارتک)   اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ

سلام بر تو اى ابا عبداللّه و بر روانهائى که فرود آمدند به آستانت، بر تو از جانب من سلام خدا باد هميشه تا من زنده ام و برپا است شب و روز و قرار ندهد اين زيارت را خداوند آخرين بار زيارت من از شما،  سلام بر حسين(ع) و بر على بن الحسين(ع) و بر فرزندان حسين(ع) و بر اصحاب و ياران حسين(ع)

السلام علیک یا ثارالله و ابن ثاره

اربعین در حقیقت چهلمین روز از پرواز ملکوتی سومین امام شیعیان جهان حضرت حسین ابن علی (ع) سید شهیدان عالم و قهرمان بی همتای کربلاست که از همه هستی خویش برای دفاع از اسلام و به فرمان حق برای اثبات حقانیت دین خدا در برابر لشکر کفار ایستاد و تا آخرین قطره خون، جان خود و خانواده را در راه خدای خویش فدا کرد.اربعین در لغت به معنای چهلم است و در اصطلاح به بیستم صفر ۶۱ هجری قمری، چهلمین روز شهادت حضرت حسین بن علی (ع) فرزند مولای متقیان حضرت علی بن ابی طالب(ع) و فاطمه زهرا (س)، امام سوم شیعیان اطلاق می‌گردد.

نگاهی اجمالی به امام سوم شیعیان جهان

فداكاریهاى امام حسين(ع)، دين را زنده كرد و نقش او در زنده نگه داشتن دين اسلام، ويژه و حائز اهميت است. اين فداكاری‏ها را بايد زنده نگه داشت؛ چون بنا به فرمایش بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران "محرم و عاشورا اسلام را زنده نگاه داشته است" . گرامیداشت روز عاشورا و اربعين، در حقيقت زنده نگه داشتن دين اسلام و مبارزه با دشمنان دين است.

مصائب واقع شده بر حضرت امام حسين(ع)، براى هيچ امام و پيامبرى رخ نداده است. این حادثه از همه مصيبت‏ها بزرگ‏تر و سخت‏تر بود. اگر عامل ديگرى هم در كار نبود، همين عامل كافى است كه نشان بدهد چرا براى امام حسين عليه‏السلام بيش از امامان ديگر و حتى بيش از پيامبر اسلام‏ صلوات الله علیه عزادارى و مراسم متعددى برپا مى‏كنيم.

دشمنان اسلام با به شهادت رساندن امام حسين عليه‏السلام، قصد نابود كردن دين اسلام را داشتند. دشمنان امام حسين عليه‏السلام تلاش كردند تا حادثه كربلا، به كلى فراموش شود و حتى كسانى را كه براى زيارت امام حسين عليه‏السلام مى‏آمدند، شكنجه و شهید میكردند.

در زمان متوكل عباسى، همه قبرهاى كربلا را شخم زدند؛ مزرعه كردند و مردم را از آمدن براى زيارت قبر امام حسين عليه‏السلام، منع كردند. شيعيان هم براى مقابله با اينها، از هر مناسبتى استفاده میكردند كه يكى از اين مناسبت‏ها، حادثه روز اربعين است.

يكى از نشانه‏ هاى مؤمن، زيارت امام حسين عليه‏السلام در روز اربعين است. از حضرت امام حسن عسكرى عليه‏السلام روايت شده است كه علامت‏هاى مؤمن پنج چيز است؛ پنجاه و يك ركعت نماز فريضه و نافله در شبانه‏ روز، زيارت اربعين، انگشتر به دست راست كردن، پيشانى بر خاك نهادن در سجده و بسم الله را بلند گفتن‏ و يكى از وظايف شيعيان را اهتمام به زيارت اربعين بر شمرده‏ اند. اربعین، مطابق نظر شیخ مفید در مسارالشیعه و شاگردش شیخ طوسی در مصباح المجتهد، زمان بازگشت اهل حرم از شام (دمشق) به مدینه است.

جابر بن عبدالله انصاری که از صحابه پیامبر اسلام(ص) است به عنوان نخستین زائر امام حسین(ع) شناخته می‌شود. او در نخستین چهلم شهادت امام حسین(ع) در سال ۶۱ ه‍.ق به همراه عطیه عوفی به کربلا آمد و مرقد مطهر حضرت امام حسین(ع) را زیارت کرد.

 در حدیثی از امام حسن عسکری (ع) پنج نشانه برای مؤمن شمرده شده است یکی از این پنج نشانه زیارت اربعین است.

همچنین زیارت نامه‌ای برای روز اربعین از امام صادق(ع) نقل شده است. شیخ عباس قمی این زیارت نامه را در مفاتیح الجنان در باب سوم بعد از زیارت عاشورا غیر معروفه، با عنوان زیارت اربعین نقل کرده است. به گفته قاضی طباطبایی زیارت روز اربعین در نزد شیعیان زیارت «‌مَرَدّ الرَّأس‌» نیز خوانده می‌شود. مَرَدُ الرأس یعنی بازگرداندن سر، و منظور آن است که در این روز که اسرای اهل بیت به کربلا بازگشتند سر امام حسین(ع) را نیز به کربلا آوردند و به خاک سپردند.

و پیکرهایتان و حاضرتان و غائبتان و آشکارتان و نهانتان آمین اى پروردگار جهانیان پس دو رکعت نماز مى کنى و دعا مى کنى به آنچه مى خواهى و بر مى گردى توصیه به زیارت اربعین باعث شده است که شیعیان به ویژه ساکنان عراق، در سال‌های اخیر و پس از سقوط رژیم پیشین کشور عراق، از نقاط مختلف این کشور به سوی کربلا حرکت کنند. این حرکت که غالبا به صورت پیاده صورت می‌گیرد یکی از پرجمعیت‌ترین راه پیمایی‌ها در جهان شمرده می‌شود. در سال ۱۳۹۲ ه‍.ش پیش بینی حدود ۲۰ میلیون زائر شده بود. برخی گزارش‌ها از حضور ۱۵ میلیون شیعه در کربلا در روز اربعین سال ۱۴۳۵ه‍.ق /۱۳۹۲ ه‍.ش خبر داده‌اند.

قاضی طباطبایی در کتاب تحقیق درباره اول اربعین سیدالشهداء می‌نویسد حرکت به سوی کربلا در روز اربعین از زمان ائمه اطهار (ع) در بین شیعیان رایج بوده است و شیعیان حتی در زمان بنی امیه و بنی عباس نیز به این حرکت مقید بوده‌اند.

در ایران اسلامی نیز به منظور شرکت در این امر مهم و حضور کسانی که امکان شرکت در راهپیمایی به سوی کربلا را ندارند، در روز اربعین راهپیمایی عاشقان آن حضرت در تهران  از میدان شوش به سمت شهرری و مرقد مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (س) برگزار می شود.

افتخار شرکت فروشگاههای زنجیره ای نجم خاورمیانه شعبه فداییان اسلام امکان پذیرایی از راهپیمایان عاشق و شیفته حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در روز اربعین در برابر فروشگاه است.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید