مجموعه فروشگاه های زنجیره ای نجم خاورمیانه

شعبه دوم فروشگاه نجم خاور میانه، سبزه میدان رشت

اوقات شرعی

عاشورا

عاشورا، دهمین روز از ماه محرم در گاه‌ شماری هجری – قمری و روز مقدس مسلمانان است.

این روز نزد شیعیان به دلیل وقایع عاشورای سال ۶۱ هجری قمری دارای اهمیتی ویژه است. در این روز حضرت حسین بن علی(ع) سومین امام برحق شیعیان و یاران وی در نبرد بین حق و باطل با نام رویداد کربلا در جنگی نابرابر با لشکر عظیم و امپراطوری بزرگ عمر سعد به سوی حق تعالی شتافتند و شربت شهادت در مسیر الی الله را نوشیدند. شیعیان در این روز سوگواری می‌کنند. عده ای دیگر معتقدند روز عاشورا  سالگرد روزی است که حضرت موسی دریای سرخ را شکافت و خودش و پیروانش از آن عبور کردند و این روز را گرامی و روزه گرفتن در این روز را سنت می‌دانند. روایت دیگر آنست که کشتی نوح در این روز در جودی قرار گرفته است.

در روز عاشورا وقایعی تلخ و ننگین توسط یزیدیان در کربلا رخ داد که تاریخ همواره و تا ابدیت شرمنده چنین روزی است. در این روز نه فقط سرداران سپاه ایمان به فیض شهادت نائل شدند، بلکه زنان و کودکان، نوجوانان و جوانان نیز ناجوانمردانه و با بی رحمانه ترین شکل به شهادت رسیدند و به اسارت درآمدند.

محرم و عاشورا است که اسلام را زنده نگاه داشته است. حضرت امام خمینی(ره)

این جمله کوتاه که از فرمایشات حضرت امام(رحمه الله علیه) و بنیانگذار جمهوری اسلامی است در حقیقت ذکر واقعیت آشکار و پنهانی است که عظمت، بزرگی و اهمیت این روز را برای ما روشن می کند. هر ساله در ایام الله محرم گویی خونی تازه در رگهای شیعه جریان پیدا می کند و تشیع جانی تازه می گیرد.

ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه

دوباره ماه خون فرا رسیده وعاشقان، گرد شمع حماسه عاشوراییان جمع می شوند. در این میان، ذکرموضوعات و ویژگیهایی که سبب بلندی جایگاه آن حماسه سازان درسال 61 هجری شده است، برای رهروان وعاشقان مکتب حسینی علیه السلام پر از شور و عشق است. بازگویی مصائب عاشورا و یادآوری فصلهای گوناگون این حماسه جاوید، علاوه بر بیداری، حسّ ظلم ستیزی و عدالت خواهی در جامعه، موجب تجدید حیات اسلام و احیای ارزشهای فراموش شده می باشد، به همین جهت، این جمله در میان اندیشمندان اسلامی معروف شده که: «اَلاِسْلامُ مُحَمَّدیُّ الْحُدُوثِ وَ حُسَیْنیُّ الْبَقاءِ؛ اسلام را حضرت محمد صلی الله علیه و آله به جهان بشریت عرضه نمود و حسین بن علی علیهم السلام از آن پاسداری و حمایت کرد.» ذکر مصیبت عاشورا وسیله ایست برای رساندن پیامها و سخنان امام حسین علیه السلام به جهانیان در طول تاریخ تشیع.

آنان به عزاداران حسینی علیه السلام گوشزد می کنند که آن حضرت در نامه ای به بزرگان عراق در مورد رواج سنتهای باطل و ترویج ارزشهای منفی در جامعه مسلمانان هشدار دادند و حمایت آنان را در قیام برای احیای سنتهای صحیح و حاکم شدن ارزشهای الهی خواستار شدند و فرمودند:«اَنَا اَدْعُوکُمْ اِلی کِتابِ اللّهِ و سُنَّةِ نَبیّهِ فاِنَّ السُّنَّةَ قَدْ اُمیتَتْ وَ اِنَّ الْبِدْعَةَ قَدْ اُحْییَتْ وَ اِنْ تَسْمَعُوا قَوْلی وَ تُطیعُوا اَمْری اَهْدِکُمْ اِلی سَبیلِ الرَّشادِ؛ من شما را به کتاب خدا و سنت پیامبرش فرا می خوانم؛ چرا که سنّت [به تدریج] از میان رفته و بدعت زنده شده است. اگر به سخنم گوش فرا دهید و از فرمانم اطاعت کنید، شما را به راه رستگاری راهنمایی خواهم کرد.»

محرم نخستین ماه از ماه‌های دوازده‌گانه قمری و یکی از ماه‌های حرام است که در دوران جاهلیت و نیز در اسلام، جنگ در آن تحریم شده بود. محرم، ماه حزن و اندوه و عزاداری شیعیان در شهادت بزرگمرد تاریخ اسلام سید شهیدان عالم حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است.

از همه عزیزان و عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برای هر ساعت عاشقی در هیات ، تکایا و حسینیه ها التماس دعا داریم .

 

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید